WE THANK ALL THE DONORS FOR THEIR GENEROUS CONTRIBUTIONS…

DONOR

AMOUNT

Detroit Turkish Earthquake Relief Program

$ 2,783.00

Greater Detroit and Flint Communities

$ 2,260.00

Lansing & Kalamazoo Turkish Community

$ 844.00

Ann Arbor Turkish Community

$ 820.00

Bangladeshi Community

$ 236.00

Total by TASM

$ 6,943.00

Donations written directly to Helping Hands and delivered by TASM:

$ 2,221.00

Total Donations

$ 9,164.00


A powerful earthquake, magnitude 7.2, struck eastern Turkey near the city of Van on Sunday, 23 October 2011 at 1.41pm local time. According to Disasters and Emergency Situations Directorate of Turkey (AFAD) on October 30, the earthquake killed 604 people and injured 4,152. At least 11,232 buildings sustained damage in the region, 6,017 of which were found to be uninhabitable. The uninhabitable homes left as much as 8,321 households with an average household population of around 7.6 homeless in the province; this could mean that at least around 60,000 people were left homeless.
We are in deep grief with this earthquake and our prayers will be with the people who were affected by this catastrophe.
Turkish American Society of Michigan (TASM) and the fellow Balkan American Community Organizations of Michigan are joining hands in their efforts to provide relief to the victims of this disaster.
Please join us on Saturday, 10 December 2011 (6 pm – 9 pm) and Sunday, 11 December 2011 (12 pm – 6pm) for the Turkish Earthquake Relief Program in Balkan American Community Center, Troy, MI.

Admission is FREE.

During the program:

– You’ll have the opportunity to enjoy a wide selection of foods from Albanian, Bosnian, Bulgarian, and Turkish cuisines. Many uniquely cultural food items will be available for purchase.

– You’ll enjoy the arts and crafts displays and have an opportunity to contribute to the cause by purchasing some artifacts.

– There will be entertainment activities for children of all age such as face painting, clown show, Cotton Candy and Bounce & Slide.

In addition, the program features:

 

SATURDAY

6:30 PM – Calligraphy Show by renowned Calligrapher Mr. Aydin Cayir


Don’t miss this great opportunity to learn about this traditional fine art form. You’ll also get a chance to have your or your loved ones’ name written by Mr. Cayir in Calligraphy form on a special paper. It makes a great New Year’s gift!

 

7:00 PM – Traditional Bosnian Dance Performance by KUD Behar & Traditional Dance Performance by Bulgarian Cultural Center Folk Group

 

7:30 PM – Live Ebru (Water Marbling) Show


Great opportunity to experience this unique art form first hand. Selected Ebru artworks will be on sale.

 

8:30 PM –Live concert by Bosnian music band MEKAM (Entrance Fee: $5/person)

 

SUNDAY

1:00 PM – Presentation on the Art of Calligraphy (history and methods) by Mr. Aydin Cayir

3:00 PM – Live Classical Turkish Music concert

4:00 PM – Live Ebru (Water Marbling) Show

Please join us to have a great time with your family and to show your support for this meaningful cause.

The proceeds of the program will be donated to Helping Hands Relief Foundation (www.hhrelief.org) and immediately utilized for the on-going relief efforts in Van and the surrounding areas.

Michigan Van depreminin acısını hala yüreğinde hissediyor

Michigan Türk-Amerikan Derneği (Turkish-American Society of Michigan) ile Niagara Vakfı’nın (Foundation) ve Balkan Amerikan Kültür Merkezi’nin (BACC) ortaklaşa düzenlediği Van depremine yardım programı dört ülkeyi aynı acı etrafında bir araya getirdi. Programa ayrıca Michigan eyaletinin Washington D.C’deki vekillerinden Hansen Clarke’ de katılarak bizzat maddi yardımda bulunması dikkat çekti. Balkan Amerikan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program Türkiye, Arnavutluk, Bosna ile Bulgaristan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilirken Ahıska Türkleri’de depremzedeler yararına aktiviteye katıldı. İki gün süren kermes adeta festival havasında geçerken, herkesin karınca kararınca depremzedeler için birşey yapma gayretinde oldukları görüldü. Amerikalıların da ilgi gösterdiği programa ev sahipliği yapan ülkelerin halk oyunları, yemekleri, yerel motifler taşıyan hediyelik eşyaları ile konserler düzenlenerek elde edilen tüm gelir depremzedeler yararına bağışlandı. Programın ilk gününde Bulgar Kültür merkezinin ve Boşnak “Kud Behar” halk danslarının yanı sıra yine Boşnak müzik grubu ‘‘Mekam’’ın konseri beğeni topladı. Kermesin ikinci günün de Türkiye adına programa katılan Hat sanatçısı Aydın Çayır’ın kaligrafi gösterisi büyük bir ilgi ile izlenirken birçok katılımcı da isimlerini yazdırmaktan kendilerini alamadı. Ebru sanatçıları Betül Bilgin ve Asiye Kutay’ın ebru gösterisi özellikle Amerikalı katılımcıların ilgi gösterdikleri görüldü. Ebru ve kaligrafi dışında Türkiye adına yardım kermesine katılan Türk gönüllüler ayrıca Türk sanat müziği konseri de verdi.

MİLLETVEKİLİ’NDEN ANLAMLI DESTEK

Michigan’ın eyaletinin Washington’daki milletvekillerinden olan Hansen Clarke de kermese iştirak ederek Van’daki depremden dolayı mağdur duruma düşenler için maddi yardımda bulundu. Yerel yemekleri tadıp programı ilgi ile izlediği görülen federal milletvekili Clarke, dört ülkenin Van’daki deprem için biraraya gelerek yaraları sarmaya çalışmalarının takdire şayan bir davranış olduğunu ifade etti.

Deprem için maddi yardım yaptıktan sonra Türk klasik müziği konserini sonuna kadar dinleyen milletvekili ayrıca programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Programın Arnavut koordinatörü Entela Kaba, Van’daki depremzedeler için birşeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Kaba, ‘‘Benim için çok güzel bir deneyim oldu. Farklı milletlerden insanların böyle bir amaç uğrunda biraraya gelmesi, kültür ve geleneklerini paylaşması harikaydı’’ dedi.

Programda emeği geçenlere teşekkür eden Kaba, ‘‘İşte bu ve bunun gibi etkinliklerin güzelliği insanların hayatlarında küçük de olsa bir farklılığa neden olabilir ki, bu çok gurur verici birşey. Bu nedenledir ki ne zaman böyle bir ihtiyaç hasıl olursa yanınızda olduğumu bilin’’ diye konuştu.

Programın Boşnak koordinatörlerinden Sadeta Jakupovic ‘de ‘‘dost ve kardeş ülke Türkiye’’ diye başladığı konuşmasında depremde yaşanılan can kayıplarının kendilerini de derinden üzdüğünü söyledi. ‘‘Bir Boşnak için Türkiye yabancı bir ülke değil, Türkler de yabancı insan değil’’ diyen Jakupovic, depremzedelere yardım için yol aradıkları bir zamanda böyle bir aktivitenin düzenlenmesinin kendileri için çok anlamlı bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti. Aktiviteye yedisinden 70’ine tüm Boşnak topluluğu ile katıldıklarını aktaran Jakupovic, ‘‘Toplayabildiğimiz biraz parayla beraber sevgimizi, hasretimizi de TASM aracılığıyla Türkiye’deki deprem mağduru kardeşlerimize gönderiyoruz’’ diye konuştu.

Bulgar Kültür Merkezi Detroit koordinatörü Daniela Natcheva da birçok Bulgar kökenli Amerikalıların geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirilen programa katılmalarındaki yegane amacın depremzedelere yardım olduğunu dile getirdi.

Natcheva, ‘‘Biz de geleneksel yemeklerimizi ve sanat eserlerimizi ziyaretçilerin beğenisine sunmanın dışında halk dansları topluluğumuz renkli giysileriyle üç gösteri yaparak programa destek olduk’’ dedi.

Halk danslarının gösterimi sırasında programa katılan hemen herkesin iştirak etmesinin çok anlamlı olduğunu aktaran Natcheva, ‘‘Farklı millet, yaş, cinsiyet ve dinden insanlar el ele tutup birlikte Bulgar müziği eşliğinde sevgi halkaları oluşturdular. Bu iyi bir ispat oldu ki, farklı olmamıza rağmen hepimiz insanız ve birbirimize önem veriyoruz’’ diye duygularını ifade etti.

Kermes sonunda elde edilen yaklaşık 10 bin dolarlık yardım parası Michigan Türk Amerikan Derneği  yetkilileri tarafından ‘‘Helping Hands’’ yardım kuruluşunun yetkililerine teslim edildi.